Zaskakujące fakty o kaktusach

Zaskakujące fakty o kaktusach

Kaktusy, chociaż mogą wydawać się bardziej wytrzymałe niż inne rośliny, ponieważ zazwyczaj występują na pustyni, również potrzebują odpowiednich warunków do przetrwania, jak jakakolwiek inna roślina. Kaktus to roślina, która zazwyczaj ma kolce, grubą łodygę i może nawet mieć kwiaty. Rodzina, do której należy, nazywa się Cactaceae, która dzieli się w sumie na 170 rodzajów i 2000 gatunków. Zobacz wiele z tych gatunków na własne oczy, odwiedź kaktusiarnię w Redzie.

Wiadomo, że roślina ta istnieje od milionów lat i pochodzi z kontynentu amerykańskiego, choć istnieją gatunki pochodzące z Afryki i Madagaskaru. I chociaż często uważa się, że roślina ta nie wymaga wody, ponieważ zwykle występuje na jałowych glebach, rzeczywistość jest odwrotna. Większość wszystkich gatunków posiada część rośliny zdolną do magazynowania wody, dzięki czemu mogą przetrwać na jałowych glebach, gdyż mają w sobie zapas wody i nie odwadniają się.

1. Prawda o kaktusach jest taka, że jeśli masz je w swoim domu, często możesz popełnić błąd nadmiernego podlewania ich lub nie zapewniania im specjalnej opieki, której potrzebują, ponieważ są one rodzajem rośliny, która jest przystosowana do życia w surowym klimacie. Jeśli ktoś nie jest ostrożny w tych aspektach, przekona się na własnej skórze, że kaktusy nie są niezniszczalne i nie przetrwają długo.

2. Kaktusy są bezlistne, ale często mają kolce. Większość gatunków kaktusów posiada kolce, aby przetrwać i chronić się przed zwierzętami poszukującymi wody. Kolce pełnią jeszcze jedną istotną funkcję dla kaktusów, a mianowicie mają one mnóstwo kolców na całej długości łodygi, aby chronić się przed słońcem, a tym samym utrzymać odpowiednią temperaturę i nie odwodnić się. Z biegiem lat kaktusy wykształciły nawet zdolność przetrwania do dwóch lat bez kropli wody, dzięki przetrwaniu w ekstremalnych warunkach.

3. Inną ciekawostką dotyczącą kaktusów jest to, że nie mają one tylko kolców. Pomiędzy cierniami zawsze kwitnie kilka kwiatów. Chociaż w zależności od gatunku, kwiaty będą mniej lub bardziej piękne od innych, takich jak Mammillaria, Gymnocalycium i Parodia, które kwitną w imponujący, kolorowy sposób. A najłatwiejszym sposobem na kwitnienie kaktusów jest pozwolenie im na podążanie za ich naturalnym cyklem wzrostu. Zimą muszą pozostać w uśpieniu, by obudzić się na wiosnę. Dlatego w okresie zimowym należy je trzymać w suchym i chłodnym, ale nie ciemnym miejscu.

4. Istnieją kaktusy różnych rozmiarów, a największe z nich mogą ważyć nawet do 12 000 kilogramów, czyli całkiem sporo. W zależności od wielkości kaktusa, będzie on potrzebował więcej lub mniej wody. Niektóre z nich są w stanie wchłonąć ponad 1000 litrów wody w ciągu 48 godzin.

4. Korzenie tej rośliny zaskoczyłyby każdego, ponieważ są długie, bardzo długie. Ich korzenie nie mają tendencji do rośnięcia wgłąb, ale raczej korzenie kaktusów rozciągają się poziomo na setki metrów. Dzieje się tak dlatego, że są one w stanie stworzyć stabilną podstawę do utrzymania się w pozycji pionowej. Dlatego należy uważać z podlewaniem, ponieważ korzenie mogą zgnić.