Podkarpacie: okolice Jarosławia

Podkarpacie: okolice Jarosławia

Planując zwiedzanie Jarosławia, można wziąć pod uwagę także bliskie i nieco dalsze okolice. Przygotowaliśmy krótki przegląd miejsc mniej znanych a bardzo ciekawych i godnych obejrzenia.

1. Kościół św. Michała Archanioła w Surochowie

Jeśli coś nietypowego zauważyliście w bryle kościoła, jest to oznaka spostrzegawczości i wiedzy. Kościół ten nie wygląda na katolicki, choć nim jest. Jednak zaznajomienie się z jego historią odkrywa przed nami, że niegdyś była to cerkiew św. Paraksewy. Od 1998 roku widnieje w polskim rejestrze zabytków.

2. Dwór Terleckich w Cieszacinie Wielkim

Dziś ruina, niegdyś tętniący życiem dwór. I to nie tak dawno, bo wybudowany został prawdopodobnie na początku XX wieku. Bryła tej budowli, którą możemy dziś oglądać świadczy o tym, że to miejsce musiało budzić podziw wszystkich okolicznych mieszkańców. Jest to budowla na planie kwadratu z przyległą, okrągłą wieżą. Zwieńczona została blankami, mającymi przywodzić na myśl średniowieczne budowle obronne. Pałacyku nie można zwiedzać, jak wiele zabytków tego typu, dziś grozi zawaleniem, ale okalający go park jest dostępny przez całą dobę.

3. Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu

To bardzo mało znane muzeum jest oddziałem zamiejscowym Muzeum w Jarosławiu. Do zwiedzania udostępniono pięć sal muzealnych z wyposażeniem charakteryzującym początki XIX wieku. Zobaczyć tu można cenne portrety i meble z epoki. Najciekawsza jest rotunda z bardzo dobrze odwzorowanym charakterem dawnych lat. Odbywają się tu również wystawy czasowe, a dla dzieci ze szkół świetną propozycją są lekcje muzealne.

Podróżując przez Polskę, warto sprawdzić również najwspanialsze miejsca do odwiedzenia w Płocku.

4. Kościół w Laszkach

Dla znawców, nawet tych mniej wtajemniczonych w architekturę, wystarczy rzucić hasło Teodor Talowski i już wiadomo, o jaki styl chodzi. Właśnie on zaprojektował kościół w Laszkach, a to oznacza, że wiele osób przyjeżdża tu tylko po to, by zobaczyć jego dzieło.

5. Dinozekolandia w Radymnie

Nie wiedzieć czemu, wiele dzieci pasjonuje się historią dinozaurów. Jeśli tak jest, zwiedzając Podkarpacie trzeba zajrzeć też do Dinozekolandii – jednej z największych atrakcji tego regionu. Zwiedzanie tego miejsca to przede wszystkim ścieżka edukacyjna z ręcznie wykonanymi zwierzętami, ale warto też spojrzeć na atrakcje dla dzieci. Wśród nich są takie obiekty jak: łódki i quady elektryczne, roller wodny, eurobungy czy trampolina. Młodzi ludzie mogliby tu spędzić wiele godzin na dobrej zabawie.