Ogrodnictwo dla początkujących – co musisz wiedzieć

Ogrodnictwo dla początkujących – co musisz wiedzieć

Marzysz o pięknym i pełnym zieleni ogrodzie, ale nie masz żadnego doświadczenia i nie wiesz jak się za to zabrać? Podpowiadamy, od czego zacząć i na co zwrócić uwagę stawiając pierwsze kroki w ogrodnictwie. Przekonaj się, że to nie takie trudne!

Najpierw plan, potem działanie

Zanim porwie Cię wir sadzenia, przekopywania i pielenia, warto na chwilę zatrzymać się i krok po kroku zaplanować działanie. Jak zorganizować ogród? Zacznij od wyboru roślin. Nie każdy krzew czy kwiat będzie odpowiedni do przydomowego ogródka. Dlatego, jeżeli już wpadnie Ci w oko jakaś roślina, odpowiedz na kilka pytań:

• Jakie rozmiary osiągnie? Czy za parę lat starczy dla niej miejsca?
• Jakie ma wymagania co do gleby, światła i wilgotności?
• Czy jest odporna na mróz?
• Czy potrzebuje specjalnego traktowania? Na przykład cięcia i strzyżenia?

Jeżeli przeanalizujesz tak każdą wybraną przez Ciebie roślinność, możesz mieć pewność, że Twój ogród będzie tętnił życiem i nie będzie przysparzał Ci zbyt wielu problemów.

Przygotuj glebę

Odpowiednie przygotowanie gleby sprawi, że rośliny będą zdrowe i bardziej odporne na choroby i szkodniki. Jeżeli chcesz do zadania podejść naprawdę poważnie – udaj się do odpowiedniej stacji w celu zanalizowania właściwości gleby, określenia pH oraz zawartości składników odżywczych. W przypadku ziemi mało żyznej otrzymasz specjalną instrukcję, jak postępować, aby to zmienić. Jak najprościej zadbać o jakość gleby w Twoim ogródku? Wystarczy, że przekopiesz ją z dużą ilością kompostu lub dodatkami rozłożonego obornika. Odpuść sobie sztuczne nawożenie – w konsekwencji możesz wyjałowić ziemię.

Czas na sadzenie

Rośliny wybrane, gleba przygotowana – nie pozostaje więc nic innego jak rozpocząć sadzenie. Jeżeli masz już wybrane rośliny ogrodowe, które zamierzasz umieścić w ziemi, upewnij się, że przewidziane na nie miejsce jest odpowiednie. Jeżeli znajdziesz informację, że dany kwiat czy krzew źle przyjmuje się w bardzo wilgotnej ziemi – posadź je w miejscu, które najczęściej jest suche. To bardzo prosta reguła a pozwoli Ci uniknąć przykrej sytuacji, jaką jest gnicie roślin. Jak zabrać się do sadzenia? Dołek, w którym zamierzasz posadzić roślinę, powinien być około dwukrotnie większy od niej. Rób to w taki sposób, aby bryła korzeniowa była przykryta 2-3 cm warstwą ziemi. Zbyt głębokie sadzenie może skutkować słabszym przyjmowaniem się roślin, a nawet doprowadzić do obumarcia systemu korzeniowego.

Dbaj o nawadnianie

Każda roślina, która dopiero co znalazła się w ziemi, do prawidłowego rozwoju i przystosowania potrzebuje wody. Zrezygnuj z częstego, ale niezbyt obfitego podlewania, na rzecz rzadszego, ale za to z wykorzystaniem większej ilości wody. O jakiej porze najlepiej podlewać rośliny? Rób to rano, dzięki temu zmniejszysz ryzyko rozwoju chorób grzybowych. Skup się na nawadnianiu korzeni, a więc gleby, w której posadzona jest roślinność. Jak często podlewać? Nowe nasadzenia wymagają codziennego powtarzania tej czynności, ale częstotliwość jej wykonywania powinna zmniejszać się w miarę wzrostu roślin.

Jak widzisz, rozpoczęcie przygody z ogrodnictwem nie jest takie trudne! Wystarczy, że będziesz przestrzegać podstawowych reguł i uważnie przyglądać się nowym, zielonym podopiecznym. Jeżeli masz jeszcze jakieś wątpliwości związane z tym, jak dbać o ogród – poproś o radę zaufanego sprzedawcę roślin.