Jak uprawiać maliny? Kilka praktycznych porad
Malina to pyszny owoc, który wyróżnia się soczystością i intensywnym słodkim smakiem. Jej wygląd jest bardzo podobny do dzikiej jeżyny, choć ma ona kolor od różowego do czerwonego. Wiele osób spożywa maliny jako dodatek do jogurtu lub lodów albo jako sałatkę owocową, często w towarzystwie borówek. Owoc ten znany jest na całym świecie, choć w supermarketach sprzedawany jest zazwyczaj w niewielkich ilościach i po wysokiej cenie, gdyż jest na nie duży popyt. Jednym z rozwiązań jest uprawa własnych malin, bo choć opieka nad maliną może brzmieć skomplikowanie, jest bardzo łatwa, jeśli przestrzega się kilku prostych zasad.
Co warto wiedzieć o malinie?
Ten soczysty i korzystny owoc pochodzi z rośliny zwanej maliną czerwoną lub maliną europejską, której żywotność może wynosić od 10 do 20 lat. Jest to półkrzew dorastający do wysokości od 40 do 60 centymetrów, z łodygą zagłębioną w ziemi, z której co roku wyłania się kilka gałęzi, których cykl życiowy trwa zazwyczaj do 2 lat. Sadząc ją należy jednak pamiętać, że w pierwszym roku nie będzie owocować, ale jest to czas, w którym roślina rozwinie swoje korzenie. Fotorelację z etapów rozwoju maliny można znaleźć m.in. na stronie www.anty.pl. Po upływie tego czasu z łodygi zacznie wyrastać kilka krótkich gałązek, na których wyrosną małe kwiaty, a następnie maliny. Natychmiast po tym obumierają i są zastępowane przez nowe pędy, które powtarzają proces. Dlatego warto przycinać te małe gałęzie tuż po zawiązaniu owoców.
Sadzenie
Jeśli myślisz o posadzeniu drzewka malinowego, musisz zacząć przygotowywać glebę do 1 roku wcześniej, oczyszczając ją z chwastów i dbając o to, aby teren był utrzymany w optymalnych warunkach dla wzrostu rośliny. Wskazane jest również jej nawożenie, przygotowanie za pomocą herbicydów oraz wykonanie analizy gleby, aby sprawdzić, czy konieczne jest zastosowanie innych produktów, takich jak wapno czy nawozy mineralne. Jeśli chodzi o sadzenie, to najlepiej zrobić to jesienią, pozostawiając około 2 do 3 metrów odstępu między jednym a drugim rzędem, jeśli zamierzamy posadzić kilka malin.
Podstawowa pielęgnacja
Drzewo malinowe należy regularnie przycinać, aby usunąć gałęzie, które zaczynają słabnąć. W tym celu należy zacząć od obcięcia gałęzi, które już wydały maliny, zaczynając od podstawy. Następnie przychodzi czas na usunięcie gałęzi, które jeszcze nie owocują, ale zaczęły słabnąć. Wybierz te gałęzie, które wydają się być najbardziej energiczne, ale nigdy mniej niż 10, a następnie usuń resztę. Najlepiej robić to w sposób rozłożony w czasie, pozostawiając górną część maliny krótszą, a dolną połowę dłuższą. Idealną porą na przycinanie jest zima, a konkretnie okres od listopada.
Roślina ta wymaga również stałego, ale lekkiego podlewania przez system zraszaczy w okresie letnim, ponieważ w przypadku suszy kwiat może obumrzeć, a maliny nie urosną. Należy jednak uważać, aby podlewanie było bezwzględnie konieczne, gdyż korzenie są bardzo wrażliwe na wilgotność gleby.