Jak rozsadzać sadzonki marchewek

Jak rozsadzać sadzonki marchewek

Rozsadzając sadzonki marchwi, narażamy je na poważne niebezpieczeństwo. Marchew posiada bowiem bardzo charakterystyczny zapach, a skoro my go czujemy, to tym bardziej czuje go połyśnica marchwianka. Ten niewielki owad wyczuwa zapach marchwi z kilku kilometrów. A gdy już go poczuje, pojawia się w ogrodzie i składa jajeczka na glebie, w bezpośrednim sąsiedztwie sadzonek. Kiedy wyklują się larwy, zagrzebią się w ziemi i podgryzają korzenie. Korzeń czernieje i staje się niejadalny, a nasza marchewka nadaje się już tylko do wyrzucenia. Z pewnością powinniśmy uniknąć takiej sytuacji. Na szczęście istnieją trzy sposoby na dokonanie tego. I można je stosować wszystkie na raz.

Po pierwsze, warto marchew obsadzić czosnkiem lub szalotką. Właściwie nada się każda roślina z rodziny czosnkowatych. Ich zapach odstrasza połyśnicę całkiem skutecznie. Sadząc czosnek obok marchwi zmniejszamy szansę na to, ze owad ten zechce złożyć jajeczka w pobliżu.

Po drugie, połyśnica lata najwyżej na wysokości około metr – metr dwadzieścia nad ziemią. Ogrodzenie o tej wysokości powinno skutecznie uniemożliwić jej dostanie się na grządki.

Po trzecie, wieczorem owady nie są tak aktywne jak w dzień. Warto więc dokonywać rozsadów wieczorem, kiedy i połyśnica nie lata, a zatem i nie składa jaj.

Powodzenia w ogrodzie.