Cztery kroki do pięknego trawnika
Piękny i zadbany trawnik to ozdoba każdego domu. Jednak jak wszystko, co urokliwe, wymaga nieco pracy i zaangażowania. Na szczęście, zdecydowaną większość prac związanych z troską o piękny trawnik możemy wykonać sami. Jak? Poniżej przedstawiamy w kilku krokach, jak urządzić trawnik idealny.
Nieco pożywki
Niezależnie, czy zakładamy trawnik w zupełnie nowym miejscu, czy też chcemy nieco odświeżyć ten istniejący, zasady troski o nasz zielony dywan mają kilka punktów wspólnych. Pierwszym będzie odpowiednie nawożenie. Tylko na wysokiej klasy glebach udaje się stworzyć piękny trawnik bez nawożenia. Ilość nawozów wzmacniających trawy, które znajdziemy w sklepach ogrodniczych i marketach budowlanych, może przyprawić o zawrót głowy. Jeśli mamy wątpliwości, wybierzmy nawóz uniwersalny. W miejscach zacienionych – ten przeznaczony do trawników z mchem. Są też specjalne preparaty do trawników zniszczonych czy też do regeneracji.
Więcej tlenu
Trawnik to bardzo gęsta i zwarta struktura, mocno związana z glebą. Ale jak wszystkie rośliny, także i trawy potrzebują nieco przestrzeni i oddechu. Co ciekawe, dotyczy to także samej gleby. I tu z pomocą przychodzi wertykulator. Urządzenie to nacina niewielkie płaty ziemi pod powierzchnią, a równocześnie czyści wierzch gleby z tak zwanego filcu, czyli organicznych pozostałości, które mogą utrudniać rozrost nowych pędów. Proces wertykulacji wykonujemy zwykle dwa razy do roku, nie jest to więc zadanie pracochłonne. Prostszym urządzeniem jest areator, który po prostu nakłuwa ziemię, aby ułatwić korzeniom dostęp do powietrza i zwyczajnie spulchnia glebę.
Niechciani goście
Mówiąc o trawniku, myślimy zwykle o idealnych, zielonych kępach. Nie unikniemy jednak na trawniku pojawiania się chwastów. Babka, mlecz, osty – wszystko to jest zmorą ogrodników. Pozostaje nam zatem skrupulatnie wycinać niepożądane rośliny ostrym nożykiem jak najbliżej korzenia, lub też wspomóc się chemią. Istnieją specjalne preparaty do tak zwanych roślin dwuliściennych, które pozwalają się pozbyć niepożądanych gości. Co bardzo ważne, środki te zupełnie pozostają zupełnie neutralne dla samej trawy, natomiast poprzez kontakt z liścmi chwastów, docierają do korzeni o prowadzą do obumierania chwastów. Również i taki zabieg wykonany raz – dwa razy w sezonie pozwala pozbyć się chwastów, a równocześnie odzyskać przestrzeń niezbędną dla tak pożądanej przez nas trawy.
Odpowiednie nawilżenie
Podobnie jak w przypadku wszystkich chyba roślin, także i trawa w gorące, suche dni może wymagać odpowiedniego nawodnienia. Na rynku znajdziemy mnóstwo prostych, jak i bardziej skomplikowanych, niekiedy wręcz wspomaganych elektronicznie zraszaczy i systemów nawadniania. Jeśli nasz trawnik nie jest wielki wystarczy nam prawdopodobnie zwykły ręczny „wąż” z odpowiednią końcówką. Pamiętajmy jednak, by podlewanie trawy odbywało się wieczorem, po zachodzie słońca. Nieco już chłodniejsza gleba sprawi, iż woda nie będzie szybko parować.
Cztery kroki do sukcesu to zatem napowietrzanie, nawożenie, odchwaszczanie i nawodnienie. Lista zadań do wykonania nie jest zatem zbyt długa. Każdy z nas może stworzyć piękny trawnik i zadbać o cieszącą oko zieleń wokół domu.